2019-2020 Schedule and Results

   Event Location/Time   Results
   November    
   First Practice  Aux. Gym - 3:00 PM  
 Nov 11  Veteran's Day Scrimmage  Home 5:00 PM  
 Nov 20  East Henderson  Tri @ East Henderson TBA  Enka  70, Owen 6
Enka 68, E.Hend 12
 Nov 23   L. Norman, S. Pointe (SC)  @Lake Norman TBA

Lake Norman 45, Enka 21
South Pointe 38, Enka 36

 Nov 26  Piedmont  Home 7:00 PM   Enka 46, Piedmont 26
 Nov 27  Jet Invitational (JV and Varsity)   Home 9:30 AM Enka 2nd Place 191.5 points (11 teams)
1st Place:

Greyson Harris, Corbin Dion, Tony Torres, Garrett Pugh
2nd Place: Luke Artz, Eli Vassey
3rd Place: Caleb Boone, Colby Maxwell
4th Place: Latham Lunsford
5th  Place: Colton Crooke
6th Place: Isaiah Morrison, Eli Foster, Luis Rosas
   December    
 Dec 4  Fred T. Foard, Mallard Creek  @ Fred T. Foard 5:00 PM Enka 55, N. Gaston 17
FTF 34, Enka 31
 Dec 7  Indian Classic   @ St. Stephens TBA Enka 1st Place
1st Place: Greyson Harris, Corbin Dion, Tony Torres, Garrett Pugh, Eli Vassey
2nd Place: Colby Maxwell
3rd Place: Luke Artz
 Dec 10  Tuscola  @ Tuscola 6:00 PM Enka 68, Tuscola 9
 Fri, Sat
 Dec 13,14
 Falcon Frenzy (Varsity Only)
 (JV and Varsity) (JV 10 AM)
 @ West Henderson 6:00 PM
 @ WH 8:30 / 10:00 AM
Enka 2nd Place 173  points
1st Place: Luke Artz
2nd Place: Tony Torres
3rd Place: Greyson Harris, Eli Foster, Garrett Pugh, Eli Vassey
4th Place: Corbin Dion
JV: 1st Place: Emma Warren, Riley Pugh, Keith Rhodarmer, JJ Chambers, Zech Chamberlain
 Fri Sat
 Dec 20,21
 Smoky Mtn. Grapple (JV +  Varsity)  @ US Cellular Center TBA Enka 3rd Place 155 points (-6.5 points from 1st)
3rd: Eli Foster, Eli Vassey
4th: Caleb Boone, Greyson Harris,  Corbin Dion
 Fri Sat 
 Dec 27,28
 Agie Skeens Invitational  @ Grundy, VA
Enka 3rd Place (17 teams)
1st Place: Corbin Dion
2nd Place: Eli Vassey
3rd Place: Caleb Boone, Eli Foster, Luke Artz
4th Place: Colby Maxwell
5th Place: Colton Crooke, Greyson Harris, Garrett Pugh, 6th Place: Isaiah Morrison

  January     
 Fri Jan 3  TC Roberson    @ TCR 6:00 PM  Enka 57, TCR 21
 Sat Jan 4  17th Annual Enka Duals
               
 Home 9:00 AM Avery Co. 1st over Enka 42 - 32 
Wrestlers 5/0: Caleb Boone, Eli Foster, Tony Torres, Garrett Pugh, Colby Maxwell
 Tues Jan 7  Erwin, Owen (Alumni Night)  Home 5:30 PM
Enka72, Erwin 9
Enka 67, Owen 12
 Sat Jan 11  Piedmont Duals
 @ Piedmont
  8:15 AM
Enka 70, Chesterfield SC 12
Enka 58, Weddington 21
Enka 43, Hickory Ridge 32
Enka 52, Porter Ridge 27
Union Pines 37, Enka 33
Wrestlers 5/0: Greyson Harris, Corbin DIon, Luke Artz, Garrett Pugh, Colby Maxwell
 Tues Jan 14  Asheville, Smoky Mtn  @ Asheville 6:00 PM
Enka 69, Asheville 12
 Fri Jan 17  North Henderson  @ N. Henderson Enka 46, North Henderson 30
 Mon Jan 20   Enka JV Tournament  Home 9:30 AM   
 Thurs Jan 23
 West Henderson  @ W. Henderson 6:00 PM
  
 Sat Jan 25  Devil Duals  @ Swain TBA
 
 Wed Jan 29 North Buncombe/AC Reynolds Duals (Senior Night)  Home 6:00 PM
  February     
 Sat Feb 1  WMAC Conference  @ W. Henderson TBA  
 Wk of
 Feb  8
 State Dual Playoffs  Time and Location TBA  
 Fri Sat
 Feb 14,15
 AAA Western Regional  @ N. Henderson TBA  
 Thurs, Fri,   Sat Feb 20, 21,22
 AAA State Individual Tournament 
 Greensboro Coliseum TBA   
 Sun Mar 15  End of Season Banquet  EHS Cafeteria 3:00 PM